SMC vs. Hope - Results

Swimming/Diving - Hope College vs St. Mary's College - 1/11/2008

Match Release

Licensed to Hope College Hy-Tek's Meet Manager 1/11/2008 07:34 PM

Results



Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hope College-MI 'A' 1:51.93 1:58.14 11
1) Bakken, Rachel 2) Henning, Elizabeth
3) Jasperse, Ashley 4) DeWees, Meghan
2 Hope College-MI 'B' NT 1:59.12 4
1) Tuuk, Alicia 2) Carr, Sarah
3) Reest, Brittaney 4) Frisella, Ann
3 Saint Mary's College 'A' 1:58.10 1:59.57 2
1) Niezer, Casey 2) Tighe, Kelly
3) Arness, Caroline 4) Lierz, Meredith
4 Hope College-MI 'C' NT 2:03.42
1) Meier, Trisha 2) Pierson, Kelsey
3) Winchell, Heather 4) Kieft, Aria
5 Saint Mary's College 'B' 2:07.50 2:07.28
1) Niemann, Sara 2) Kalas, Rachel
3) Lebiedz, Jen 4) Piccioli, Laura
6 Saint Mary's College 'C' 2:13.00 2:14.32
1) Marrah, Audrey 2) Carroll, Katie
3) Nicol, Jennifer 4) Severson, Erica

Event 2 Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nelis, Lindsey Saint Mary's 19:12.91 18:59.01 9
2 Willson, Whitney Hop-MI 19:14.33 19:05.80 4
3 Steel, Lauren Hop-MI NT 19:39.71 3
4 Talsma, Tessa Hop-MI NT 19:59.29 2
5 Daday, Mary Kate Saint Mary's 20:00.00 20:08.37 1

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meier, Trisha Hop-MI 2:00.10 2:00.91 9
2 Gerbeth, Melissa Saint Mary's 2:02.19 2:03.18 4
3 Niemann, Sara Saint Mary's 2:05.82 2:04.21 3
4 Arness, Caroline Saint Mary's 2:08.07 2:08.08 2
5 Kieft, Aria Hop-MI 2:06.85 2:09.39 1
6 Carr, Sarah Hop-MI 2:09.66 2:10.01

Event 4 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 DeWees, Meghan Hop-MI NT 1:02.82 9
2 Niezer, Casey Saint Mary's 1:03.83 1:04.12 4
3 Williams, Maggie Saint Mary's 1:03.64 1:04.46 3
4 Mix, Katharine Hop-MI 1:08.29 1:09.24 2
5 Bakken, Rachel Hop-MI 1:07.20 1:11.04 1
6 Marrah, Audrey Saint Mary's NT 1:14.64

Event 5 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Piester, Claire Hop-MI NT 1:10.10 9
2 Heckenliable, Anna Hop-MI 1:13.58 1:12.73 4
3 Kalas, Rachel Saint Mary's 1:14.90 1:16.59 3
4 Carr, Sarah Hop-MI 1:19.11 1:20.77 2
5 Hansen, Shannon Saint Mary's 1:19.32 1:21.43 1
6 Kosmala, Tracy Saint Mary's 1:24.00 1:23.86

Event 6 Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tuuk, Alicia Hop-MI 2:12.92 2:16.24 9
2 Williams, Kate Hop-MI 2:24.47 2:18.61 4
3 Lebiedz, Jen Saint Mary's 2:31.00 2:31.53 3
4 Hable, Kristi Saint Mary's 2:32.50 2:35.63 2
5 Nicol, Jennifer Saint Mary's NT 2:48.75 1

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meier, Trisha Hop-MI 25.01 25.09 9
2 Lierz, Meredith Saint Mary's 26.49 26.24 4
3 Reest, Brittaney Hop-MI NT 26.79 3
4 Griffore, Angie Hop-MI 26.66 26.85 2
5 Tighe, Kelly Saint Mary's 27.04 27.07 1
6 Shoemaker, Emma Saint Mary's 28.31 27.88
-- Ansilio, Laura Hop-MI 24.57 X25.19
-- Humphrey, Ariel Hop-MI 26.57 X26.81
-- Pierson, Kelsey Hop-MI NT X28.58
-- Piccioli, Laura Saint Mary's 28.68 X28.92
-- Severson, Erica Saint Mary's 28.72 X29.22
-- Corey, Jackie Saint Mary's 30.12 X30.01

Event 8 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Urling, Heather Hop-MI 190.65 201.55 9
2 Bocinsky, Leah Saint Mary's 197.20 193.90 4
3 Koetje, Danelle Hop-MI 160.20 179.70 3
4 Otten, Meg Saint Mary's 176.75 166.55 2

Event 9 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Vogelzang, Christina Hop-MI 53.79 55.21 9
2 Jasperse, Ashley Hop-MI NT 56.80 4
3 Frisella, Ann Hop-MI 57.39 58.97 3
4 Nelis, Lindsey Saint Mary's 57.67 59.22 2
5 Shoemaker, Emma Saint Mary's NT 1:01.70 1
6 Williams, Maggie Saint Mary's 1:00.06 1:02.05
-- Humphrey, Ariel Hop-MI 59.42 X1:00.12
-- Mix, Katharine Hop-MI NT X1:01.40
-- Piccioli, Laura Saint Mary's 1:02.40 X1:03.72
-- Severson, Erica Saint Mary's 1:01.80 X1:05.91
-- Kosmala, Tracy Saint Mary's 1:17.05 X1:08.24
-- Winchell, Heather Hop-MI NT X1:13.42

Event 10 Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Niemann, Sara Saint Mary's 2:20.83 2:22.05 9
2 Johnson, Sarah Hop-MI NT 2:32.19 4
3 Corey, Jackie Saint Mary's NT 2:38.62 3
4 Marrah, Audrey Saint Mary's 2:45.03 2:42.89 2
-- Tuuk, Alicia Hop-MI NT X2:16.55
-- Schewe, Kathryn Hop-MI NT X2:19.52

Event 11 Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Niezer, Casey Saint Mary's 2:39.55 2:35.54 9
2 Kalas, Rachel Saint Mary's 2:45.66 2:43.93 4
3 Parsons, Jessie Hop-MI 2:48.07 2:45.10 3
4 Carroll, Katie Saint Mary's 2:46.95 2:48.54 2
-- Henning, Elizabeth Hop-MI 2:32.65 X2:34.90
-- Griffore, Angie Hop-MI 2:34.54 X2:35.18

Event 12 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gerbeth, Melissa Saint Mary's 5:23.09 5:26.20 9
2 Keller, Andrea Hop-MI 5:27.35 5:40.31 4
3 Daday, Mary Kate Saint Mary's 5:52.53 5:52.47 3
4 Schall, Molly Saint Mary's 6:20.05 6:24.22 2
-- Ansilio, Laura Hop-MI NT X5:21.39
-- Piester, Claire Hop-MI NT X5:22.46

Event 13 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reest, Brittaney Hop-MI 1:01.09 1:02.22 9
2 Heckenliable, Anna Hop-MI NT 1:03.18 4
3 Arness, Caroline Saint Mary's 1:03.96 1:04.41 3
4 Willson, Whitney Hop-MI 1:05.17 1:07.02 2
5 Lebiedz, Jen Saint Mary's 1:07.55 1:09.97 1
6 Hable, Kristi Saint Mary's 1:09.55 1:13.50

Event 14 Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bocinsky, Leah Saint Mary's 196.75 162.70 9
-- Koetje, Danelle Hop-MI 157.95 X177.50
-- Urling, Heather Hop-MI 177.50 X195.95
-- Otten, Meg Saint Mary's NT DQ

Event 15 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tighe, Kelly Saint Mary's 2:29.43 2:29.27 9
2 Hable, Kristi Saint Mary's 2:40.00 2:36.97 4
3 Corey, Jackie Saint Mary's NT 2:47.87 3
-- Johnson, Sarah Hop-MI 2:22.01 X2:22.92
-- Henning, Elizabeth Hop-MI NT X2:24.63
-- Parsons, Jessie Hop-MI 2:32.63 X2:37.51

Event 16 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hope College-MI 'B' NT 1:44.44 11
1) Schewe, Kathryn 2) Bakken, Rachel
3) Piester, Claire 4) Mix, Katharine
2 Saint Mary's College 'A' 1:46.75 1:45.95 4
1) Arness, Caroline 2) Williams, Maggie
3) Niezer, Casey 4) Nelis, Lindsey
3 Saint Mary's College 'B' 1:48.00 1:50.30 2
1) Daday, Mary Kate 2) Lierz, Meredith
3) Shoemaker, Emma 4) Gerbeth, Melissa
4 Saint Mary's College 'C' 1:57.90 2:05.60
1) Kosmala, Tracy 2) Schall, Molly
3) Carroll, Katie 4) Hansen, Shannon
-- Hope College-MI 'C' NT X1:45.40
1) Williams, Kate 2) Frisella, Ann
3) Jasperse, Ashley 4) Heckenliable, Anna
-- Hope College-MI 'A' 1:39.36 X1:46.53
1) DeWees, Meghan 2) Griffore, Angie
3) Vogelzang, Christina 4) Pierson, Kelsey