MIAA Women's Tournament Results


2006 MIAA Women's Tennis Tournament

April 28-29, 2006 - Hosted by Hope College

Final Results

http://miaa.org/ / MIAA Women's Tennis / Holland Weather

Final Tournament Standings: 1. Albion 109, 2. Calvin 93, 3. Hope 83, 4. Kalamazoo 80.5, 5. Saint Mary's 70.5, 6. Tri-State 43, 7. Olivet 39.5, 8. Alma 30.5, 9. Adrian 9

Dual Match Standings: 1. Albion 8-0, 2. Calvin 6-2, 2. Kalamazoo 6-2, 4. Hope 5-3, 4. Saint Mary's 5-3, 6. Tri-State 3-5, 7. Olivet 2-6, 7. Alma 1-7, 9. Adrian 0-8.

Final Seasonal Standings: 1. Albion, 2. Calvin, 3. Kalamazoo, 4. Hope, 5. Saint Mary's, 6. Tri-State, 7. Olivet, 8. Alma, 9. Adrian.

ONE SINGLES
First Round
Anneliese Fox (H) d. Megan Fink (K) 6-1, 6-1
Megan Fink (K) d. Kristen Palombo (SM) 6-1, 7-5
Amy Zeilstra (C) d. Jessica Eichorn (AM) 6-4, 6-3
Rachel Vilums (O) d. Sandy Towler (AD) 6-1, 6-0
Katie Tornga (AB) d. Holly Kimball (TS) 6-0, 6-0
Semi-Finals
Anneliese Fox (H) d. Amy Zeilstra (C) 6-0, 6-2
Katie Kornga (AB) d. Rachel Vilums (O) 6-1, 6-1
Championship
Anneliese Fox (H) d. Katie Tornga (AB) 6-1, 7-6 (7)
Third-Place
Megan Fink (K) d. Amy Zeilstra (C) 6-2, 6-0
Consolation Bracket
Kristen Palombo (SM) d. Jessica Eichorn (AM) 6-1, 6-1
Holly Kimball (TS) d. Sandy Towler (AD) 6-0, 6-2
Jessica Eichorn (AM) d. Sandy Towler (AD) 6-0, 6-2
Kristen Palombo (SM) d. Holly Kimball (TS) 6-2, 6-1

TWO SINGLES
First Round
Jaclyn Mummaw (O) d. Laura Kendrick (AM) 6-3, 7-6 (1)
Sami Stille (H) d. Jaclyn Mummaw (O), 6-1, 6-2
Kelly McDavitt (SM) d. Amanda Steiner (TS) 6-3, 6-1
Mary Atallah (K) d. Emily Oosterhouse (C) 6-4, 4-6, 6-3
Betsy Netherton (AB) d. Tiffany Fischer (AD) 6-1, 6-0
Semi-Finals
Sami Stille (H) d. Kelly McDavitt (SM) 6-4, 6-1
Mary Attallah (K) d. Betsy Netherton (AB) 6-2, 6-2
Championship
Sami Stille (H) d. Mary Atallah (K) 6-0, 6-4
Third-Place
Betsy Netherton (AB) d. Kelly McDavitt (SM) 6-2, 6-3
Consolation Bracket
Laura Kendrick (AM) d. Jaclyn Mummaw (OL) 6-3, 7-6 (1)
Betsy Netherton (AB) d. Jaclyn Mummaw (OL) 6-2, 6-2
Laura Kendrick (AM) d. Amanda Steiner (TS) 6-1, 6-0
Emily Oosterhouse (C)Tiffany Fischer (AD) 6-0, 6-2
Laura Kendrick (AM) d. Tiffany Fisher (AD), 6-2, 6-2 THREE SINGLES
First Round
Amanda Waidely (TS) d. LeeAnn Brooks (AD) 6-0, 6-0
Emily Stocker (AB) d. Amanda Waidley (TS) 6-2, 6-2
Annie Heuizenga (C) d. Laura Spencer (K) 6-2, 3-6, 7-5
Caile Mulcahy (SM) d. Mallory Bailey (OL) 4-6, 6-2, 6-1
Ashley Leary (H) d. Kelly Schwartzkopt (AM) 6-0, 6-2
Semi-Finals
Emily Stocker (AB) d. Annie Huizenga (C) 6-3, 6-2
Ashley Leary (H) d. Caile Mulcahy (SM) 6-0, 6-1
Championship
Emily Stocker (AB) d. Ashley Leary (H) 7-6 (5), 3-6, 6-2
Third-Place
Annie Huizenga (C) d. Caile Mulcahy (SM) 6-0, 6-1
Consolation Bracket
LeeAnn Brooks (AD) d. Laura Spencer (K) 6-0, 6-0
Kelly Schwartzkopf (AM) d. Mallory Bailey (O) 6-3, 6-4
Caile Mulcahy (SM) d. Amanda Waidley (TS) 6-4, 6-1
Mallory Bailey (OL) d. LeeAnn Brooks (AD) 6-0, 6-0
Laura Spencer (K) d. Kelly Schwartzkopf (AM) 6-0, 6-2 FOUR SINGLES
First Round
Mary Campbell (SM) d. Amber Crosby (TS) 6-4, 4-6, 7-5
Kari Lipinski (C) d. Mary Campbell (SM) 7-5, 6-1
Mara Redina (AB) d. Abbie Utberg (O) 6-0, 6-1
Erin Bradley (H) d. Sarah Gallow (AD) 6-0, 6-0
Smitha Gudipati (K) d. Kristen Miller (AM) 6-1, 6-1
Semi-Finals
Kari Lipinski (C) d. Mara Redina (AB) 6-1, 6-0
Smitha Gudipati (K) d. Erin Bradley (H) 6-3, 6-1
Championship
Kari Lipinski (C) d. Smitha Gudipati (K) 6-0, 6-4
Third-Place
Mara Redina (AB) vs. Erin Bradley (H)
Consolation Bracket
Amber Crosby (TS) d. Abbie Utberg (O) 6-0, 6-1
Sarah Gallow (AD) d. Kristen Minter (AM) 6-3, 6-0
Erin Bradley (H) d. Mary Campbell (SM) 6-0, 2-6, 6-0
Abbie Utberg (OL) d. Sarah Gallow (AD) 6-0, 6-0 FIVE SINGLES
First Round
Christine Garcia (H) d. Stephanie Waidely (TS) 7-6 (5), 6-0
Vic Seiter (AB) d. Christine Garcia (H) 6-3, 6-0
Lindsay Zuhlke (K) d. Amanda Leppek (AM) 6-0, 6-2
Tara O'Brien (SM) d. Ellen Kroll (AD) 6-1, 6-1
Allysa Logan (C) d. Jaime Morrison (O) 6-0, 6-0
Semi-Finals
Allysa Logan (C) d. Tara O'Brian (SM) 6-2, 4-6, 6-1
Vic Seiter (AB) d. Lindsay Zuhlke (K) 3-6, 6-3, 6-1
Championship
Vic Seiter (AB) d. Allysa Logan (C) 6-3, 6-0
Third-Place
Lindsay Zuhlke (K) d. Tara O'Brien (SM) 6-1, 7-6
Consolation Bracket
Amanda Leppek (AM) d. Stephanie Waidely (TS) 6-2, 6-3
Jaime Morrison (O) d. Ellen Kroll (AD) 6-2, 6-1
Christina Garcia (H) d. Tara O'Brien (SM) 6-3, 6-4
Stephanie Waidley (TS) d. Ellen Kroll (AD) 6-0, 6-0 SIX SINGLES
First Round
Kim Coleman (H) d. Avis Groath (AM) 6-0, 6-0
Emily Gunderson (AB) vs. Kim Coleman (H) 6-3, 7-5
Mellisa Dingler (SM) advanced by default
Kara Kauffman (TS) d. Lindsey Struble (O) 7-6, 7-6
Kim Bosscher (C) d. Geneva Garcia (K) 6-1, 6-0
Emily Gundersen (AB) d. Kim Coleman (H) 6-4, 6-4
Semi-Finals
Kim Bosscher (C) d. Geneva Garcia (0) 6-0, 6-0
Emily Gunderson (AB) d. Melissa Dingler (SM) 6-3, 7-5
Championship
Kim Bosscher (C) d. Emily Gunderson (AB) 6-2, 6-3
Third-Place
Melissa Dingler (SM) def. Kim Coleman (H) 2-6, 6-4, 7-5
Consolation Bracket
Lindsey Struble (OL) advanced by default
Geneva Garcia (K) d. Lindsey Struble (O) 6-1, 6-0
Kim Coleman (H) d. Kara Kauffman (TS) 6-1, 6-2 Lindsey Struble (OL) won by default over Adrian

ONE DOUBLES
First Round
Rachel Vilums/Jaclyn Mummaw (OL) d. Amanda Waidely/Holly Kimball (TS) 2-6, 7-6 (2), 7-6 (4)
Anneliese Fox/Sami Stille (H) d. Jessica Eichorn/Laura Kendrick (AM) 6-1, 6-0
Amy Zeilstra/Emily Oosterhouse (C) d. Sandy Towler/Emily Stocker (AD) 6-3, 6-3
Calie Mulcahy/Kelly McDavitt (SM) d. Megan Fink/Laura Spencer (K) 3-6, 7-6 (3), 7-6 (4)>br> Katie Tornga/Emily Stocker (AB) vs. Rachel Vilums/Jaclyn Mummaw (OL), in progress
Semi-Finals
Calie Mulcahy/Kelly McDavitt (SM) d. Amy Zeilstra/Emily Oosterhouse (C) 2-6, 7-6 (5), 7-5
Sandy Towler/Emily Stocker (AB) d. Anneliese Fox/Sami Stille (H) 6-1, 7-5
Championship
Sandy Towler/Emily Stocker (AB) d. Calie Mulcahy/Kelly McDavitt (SM) 6-1, 6-1
Third Place -
Anneliese Fox/Sami Stille (H) d. Amy Zeilstra/Emily Oosterhouse (C) 6-0, 6-0
Consolation Bracket
Amanda Waidely/Holly Kimball (TS) d. Jessica Eichorn/Laura Kendrick (AM) 7-6, 6-4
Megan Fink/Laura Spencer (K) d. Sandy Towler/Emily Stocker (AD) 6-0, 6-0
Amy Zeilstra/Emily Oosterhouse (C) d. Rachel Vilums/Jaclyn Mummaw (OL) 6-1, 5-7, 7-6 (5)
Amanda Waidely/Holly Kimball (TS) d. Megan Fink/Laura Spencer (K) 6-1, 7-5

TWO DOUBLES
First Round
Erin Bradley/Ashley Leary (H) d. Lindsey Struble/Mallory Bailey (OL) 6-4, 6-1
Kristen Palombo/Grace Gordon (SM) d. Amber Crosby/Stephanie Waidely (TS) 6-2, 6-1
Vicky Seiter/Mara Rendina (AB) d. Leeann Brooks/Ellen Kroll (AD) 6-0, 6-0
Annie Huizenga/Kari Lipinski (C) d. Kelly Schwartzkopf/Lindsay Wagner (AM) 6-2, 6-3
Mary Atallah/Lindsay Zuhlke (K) d. Erin Bradley/Ashley Leary (H) 4-6, 6-4, 7-5
Semi-Finals
Annie Huizenga/Kari Lipinski (C) d. Kristen Palombo/Grace Gordon (SM) 6-0, 6-3
Mary Atallah/Lindsay Zuhlke (K) d. Vicky Seiter/Mara Rendina (AB) 6-2, 6-1
Championship
Mary Atallah/Lindsay Zuhlke (K) d. Annie Huizenga/Kari Lipinski (C) 6-2, 6-3
Third Place
Vicky Seiter/Mara Rendina (AB) d. Kristen Palombo/Grace Gordon (SM) 6-4, 6-2
Consolation Bracket
Kristen Palombo/Grace Gordon (SM) d. Erin Bradley/Ashley Leary (H) 6-3, 5-7, 6-1
Amber Crosby/Stephanie Waidely (TS) d. Leeann Brooks/Ellen Kroll (AD) 6-0, 6-4
Kelly Schwartzkopf/Lindsay Wagner (AM) d. Lindsey Struble/Mallory Bailey (OL) 6-3, 6-7, 7-6 (2) THREE DOUBLES
First Round
Kara Kauffman/Amanda Steiner (TS) d. Kristen Minter/Amanda Leppek (AM) 6-2, 6-3
Allyson Logan/Kim Bosscher (C) advanced by default
Smitha Gudipati/Rashell Salimi (K) d. Kim Coleman/Christine Garcia (H) 7-5, 6-1
Semi-Finals
Allyson Logan/Kim Bosscher (C) d. Smitha Gudipati/Rashell Salimi (K) 3-6, 6-2, 6-2
Betsy Netherton/Emily Gunderson (AB) d. Kara Kauffman/Amanda Steiner (TS) 6-1, 6-0
Championship
Betsy Netherton/Emily Gunderson (AB) d. Allyson Logan/Kim Bosscher (C) 4-6, 6-3, 6-3
Third Place
Smitha Gudipati/Rashell Salimi (K) d. Kara Kauffman/Amanda Steiner (TS) 1-6, 6-4, 6-3
Consolation Bracket
Hope d. Adrian by default
Alma d. Adrian by default

Conference Honors

MOST VALUABLE PLAYER
Anneliese Fox, Hope
senior from Alma (Alma HS)

SUE LITTLE AWARD
Betsy Netherton, Albion
senior from Glen Arbor (Glen Lake HS)

ALL-MIAA FIRST TEAM
Megan Fink, Kalamazoo*, sophomore from Kalamazoo (Loy Norrix HS)
Anneliese Fox, Hope****, senior from Alma (Alma HS)
Betsy Netherton**, Albion, senior from Glen Arbor (Glen Lake HS)
Samantha Stille*, Hope, freshman from Holland (West Ottawa HS)
Katie Tornga****, Albion, senior from East Grand Rapids (EGR HS)
Amy Zeilstra***, Calvin (senior from Oak Brook, Ill. (Timothy Christian HS)
* denotes number of years All-MIAA first team

ALL-MIAA SECOND TEAM
Mary Atallah, Kalamazoo, freshman from Farmington Hills (Mercy HS)
Annie Huizenga, Calvin, senior from Hudsonville (Unity Christian HS)
Ashley Leary, Hope, junior from Naperville, Ill. (Naperville Central HS)
Kristi Palombo, Saint Mary’s, senior from Livonia (Farmington Hills HS)
Emily Stocker, Albion, junior from Holt (Holt HS)
Rachel Vilums, Olivet, junior from Hudsonville (Hudsonville HS)